Dla nas każdy pacjent jest najważniejszy!
Adres
Ul. Dobrego Pasterza 100, 31-416 Kraków
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe jest koniecznie w przypadku gdy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Zapalenie miazgi często objawia się silnym pulsującym bólem zęba. Zapalenie miazgi może być spowodowane bardzo dużym ubytkiem próchnicowym często też ząb obumiera przy złamaniu ścianek zęba lub po urazie. Leczenie kanałowe może również być wykonane ze wskazań protetycznych czyli przed odbudową koroną lub mostem. Często leczenie kanałowe jest ostatecznym ratunkiem dla zęba aby zachować go przed usunięciem. Leczenie kanałowe wykonywane jest w znieczuleniu tak aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort. Polega ono na usunięciu chorobowo zmienionej lub już martwej miazgi zęba, oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów korzeniowych oraz wypełnienie ich odpowiednim materiałem.
Leczenie kanałowe odbywa się przy użyciu nowoczesnego maszynowego sprzętu pod kontrolą radjowizjografii oraz mikroskopu co znacznie skraca czas pracy i monitoruje poprawność leczenia. Prawidłowo przeleczony ząb pozostaje w jamie ustnej na długo.
Oprócz prawidłowego leczenia kanałowego bardzo istotna jest późniejsza odbudowa zęba ponieważ po leczeniu kanałowym ząb staje się bardziej kruchy i poddatny na złamania. Najkorzystniej jest wzmocnić zęba wkładem z włókna szklanego a w przyszłości wykonać odbudowę protetyczną – koronę.
Re – endo powtórne leczenie kanałowe – takie leczenie jest konieczne jeśli pierwotne leczenie kanałowe zostało zakończone niepowodzeniem. Dzieje się tak w przypadku bardzo wąskich kanałów korzeniowych, które wcześniej nie zostały odnalezione lub wtedy gdy kanały są zagięte i nie zostały wypełnione do samego wierzchołka. Ząb nieprawidłowo przeleczony nie zawsze daje objawy bólowe, czasami podczas przypadkowej kontroli radiologicznej okazuje się, że przy korzeniach wcześniej leczonego zęba utworzyły się zmiany około wierzchołkowe (stan zapalny). Wtedy takiego zęba koniecznie trzeba powtórnie leczyć kanałowo. Powtórne leczenie kanałowe polega na usunięciu starego wypełnienia z kanałów korzeniowych, zlokalizowaniu nieprawidłowości oraz opracowaniu i wypełnieniu kanałów na nowo. Zaleca się wykonywać powtórne leczenie endodontyczne w powiększeniu czyli pod mikroskopem, aby mieć pewność, że odnalezione są wszystkie kanały i och odnogi. Bez powiększenia takie leczenie może nie być skuteczne.